Beszélgetés Zatykó Gyulával, a kulturális fesztivál főszervezőjével
Nagy találkozás – ezzel a mottóval szervezik meg június 19–25. között immár 11. Szent László Napokat, amely az elmúlt években valóban a nagy találkozások helye és ideje mind a helyiek, mind pedig a Nagyváradról elszármazottak számára. Mit jelentenek a térség egyik legnagyobb kulturális fesztiválja főszervezője számára ezek a nagy találkozások?
Néhány évvel ezelőtt azt kérték, hogy a szervezők egyetlen gondolattal válaszoljanak, kinek mit jelentenek a Szent László Napok, ki mit tart a legnagyobb értéknek a rendezvény kapcsán. Akkor én ezt válaszoltam: „a Szent László Napok az együttlétről szól. Az összetartozás érzése erőt ad. Jó dolog rég nem látott ismerősökkel találkozni, hazajönni idegen országból, nevetgélni egy pohár bor vagy sör mellett, látni a gyerekek felhőtlen boldogságát. Mert Várad összeköt. Ez a Szent László Napok legfőbb erőssége”. Ehhez a gondolathoz kapcsolódik szervesen az idei évben megfogalmazott érzés, a nagy találkozások. Legyen az két ember közötti, baráti találkozás, a közösségünk nagy találkozása, két testvérváros, Debrecen és Nagyvárad találkozása, mindegyik része a Szent László Napoknak. A kezdetek kezdetétől azt tűztük ki célul, hogy a rendezvényünkkel közösségi hálót próbálunk meg építeni, erősíteni. Úgy érzem, ez sikerült. Az idei rendezvény is erre törekszik.
A tavalyhoz képest újítás, viszont a korábbi éveket szemlélve régi hagyomány, hogy a Szent László Napok legtöbb rendezvényének – így az esti nagykoncerteknek is – a nagyváradi vár ad otthont. A tavalyi térfoglalás után mi indokolta a döntés meghozatalát?
Tavaly, az Ákos-koncertre készülődve, úgy gondoltuk, hogy az Omega-koncerthez hasonló nagy érdeklődés lesz tapasztalható. Egy ekkora tömeg, vihar vagy más vészhelyzet esetén, a vár szűk kapui miatt nagyon nagy rizikó, hiszen az Omega-koncert után a tömegnek 40 percre volt szüksége, hogy nyugodt körülmények között elhagyhassa a vár területét. Még belegondolni is rossz, hogy pánik esetén mekkora veszélyt jelent ez. Az emberek biztonsága a legfontosabb.
Tavaly, ha visszeemlékezünk, az Ákos-koncerten is szép számban voltak az érdeklődők, és jött is a vihar. A Szent László téren a tömeg tud „tágulni”, sok lehetőség van szétszéledni. Ilyen körülmények között meg tudtuk tartani a koncertet, hiszen ha a vihar jobban kiteljesedett volna, egyszerűen megáll a zene, és a tömeg szétszéled. Ha a várban lett volna ez a koncert, lehet, hogy lemondtuk volna biztonsági okok miatt. De végül minden rendben ment, tavaly is kegyes volt hozzánk a Fennvaló, minden probléma nélkül lezajlott a koncert. Ebben az évben, érzésünk szerint, nem lesz akkora tömeg, és a vár kitűnő helyszín. Tavaly, amiatt, hogy szétoszlottak az események a vár és a Szent László tér között, éppen a „nagy találkozások” szenvedték meg ezt, hiszen az emberek nem kapták meg azt a meghitt hangulatot, mint az előző években. Ezért tértünk vissza ebben az évben a várba.
A programszerkezet is követi a már hagyományos struktúrát: művészet, kultúra, hagyományőrzés, kézműves termékek vására, gyermekfesztivál, Nagyváradról elszármazottak találkozója, örömfőzés, sportprogramok. Ezen belül milyen újdonságokkal várják a nagyérdeműt?
A rendezvény struktúrája minden évben hasonló, ezzel együtt mindig más. Így lesz ez az idén is. Igyekszünk minden évben új előadókat, kiállítókat, gyermekanimátorokat, zenészeket, előadókat meghívni. Ettől más minden évben a Szent László Napok. A fejezetek ugyanazok, de a tartalom minden évben új. Az idei évben is a fesztivál egyik erősségét jelentik – számban és minőségükben is – a gyerekprogramok. De az esti koncertek számíthatnak a legnagyobb érdeklődésre, hiszen Charlie, az egykori LGT sztárjai, Geszti Péter és a Bikini is behozza a tömeget a várba. Újdonságként nagyváradi zenekarok is bemutatkoznak, pénteken, szombaton, vasárnap lépnek fel. És ne feledkezzünk meg Molnár Levente világhírű operaénekesről sem, aki előbb a hétfői nyitógálán lép fel a Kodály Filharmonikusokkal, majd szerdán a Magyar Rhapsody Projekt Levédia című műsorában láthatjuk egy, a szokványos operától eltérő stílusú koncerten. Úgyhogy lesz sok érdekes programpont. No, meg a nagy találkozások, amihez mi helyszínt biztosítunk.
És mi az, ami abszolút premier, és szeretné a közönség figyelmébe ajánlani?
Ebben az évben Nagyvárad szülötte, Wagner Nándor Filozófiai kert című világhírű alkotásának 3D nyomtatóval készült tökéletes másolatát mutatjuk be, eredeti méretében. Ez a nagyszabású alkotás a Partium Keresztény Egyetem, a Wagner Nándor hagyatékát őrző Academia Humana és a Szent László Egyesület közös szervezésében érkezik Váradra, és a Gheorghe Șincai Megyei Könyvtár előcsarnokában állítjuk ki. Nagy öröm, hogy a Tokióban és Budapesten, a Gellért-hegyen látható alkotás másolatát be tudjuk mutatni a művész szülővárosában is. Hátha egyszer itt, Nagyváradon is kedvet kapnak a szoborcsoport megvalósításához.
Végezetül – visszatérve az idei mottóra – Ön kivel várja idén a nagy találkozást?
Mindenkivel, aki jelen lesz, és jól akarja érezni magát. Persze, van néhány személy, akivel csak évente egyszer, a Szent László Napokon találkozok, főleg az elszármazottak között, de minden egyes alkalommal itt látom őket. Ezeknek az embereknek különösen örülök. Sajnos nemigen van időm velük beszélgetni, de ha tudok, néhány szót váltok mindenkivel. A lényeg, hogy legyünk sokan, legyünk felhőtlenül boldogok, hiszen ez egy ünnep kell hogy legyen mindannyiunk szívében.
Balogh Ágnes